ACT Junior Chess League
Promoting Junior Chess in the Capital
ACTJCL Honour Roll
ACTJCL Australian Juniors Age Champions
Australian Schools Team Champions
ACTJCL Australian Representatives
ACTJCL FIDE Title Holders
ACTJCL Life Members
Australian Chess Federation Awards

ACTJCL Australian Juniors Age Champions

Open Championship

Year Under 18 Under 16 Under 14 Under 12 Under 10 Under 8
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009 Yi Yuan
2008 Junta Ikeda Yi Yuan
2007 Michael Wei
2006
2005 Michael Wei Junta Ikeda Yi Yuan
2004
2003
2002
2001 Dusan Stojic
2000 Shervin Rafizadeh Gareth Oliver
1999 Laura Moylan Peter Jovanovic
1998 Gareth Oliver
1997
1996
1995

Open Rapid

Year Under 18 Under 16 Under 14 Under 12 Under 10 Under 8
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010 Yi Yuan
2009 Yi Yuan
2008 Junta Ikeda Yi Yuan
2007 Andrew Brown
2006 Junta Ikeda Yi Yuan
2005 Junta Ikeda Yi Yuan
2004
2003
2002
2001
2000 Sherab Guo-Yuthok
1999
1998
1997
1996
1995

Open Lightning

Year Under 18 Under 16 Under 14 Under 12 Under 10 Under 8
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010 Jamie-Lee Guo
2009 Yi Yuan
2008 Junta Ikeda
2007 Junta Ikeda
2006 Junta Ikeda Justin Chow
Yi Yuan
2005 Junta Ikeda Justin Chow Yi Yuan
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995

Girls Championship

Year Under 18 Under 16 Under 14 Under 12 Under 10 Under 8
2017 Athena Hathiramani
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010 Megan Setiabudi
2009
2008 Megan Setiabudi
2007 Emma Guo Megan Setiabudi Amy Nicholson
2006 Kayleigh Smith Emma Guo Megan Setiabudi
2005 Emma Guo
2004 Emma Guo
2003 Kayleigh Smith
2002 Shannon Oliver
2001 Shannon Oliver Kayleigh Smith (*)
2000 Gaya Sakthival
1999
1998
1997
1996 Laura Moylan
1995 Laura Moylan

(*) Title awarded but not officially recognised until 2007

Girls Rapid

Year Under 18 Under 16 Under 14 Under 12 Under 10 Under 8
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010 Emma Guo Megan Setiabudi
2009 Hannah Derwent
2008 Emma Guo
2007 Emma Guo Lucinda Flood Annabel Litchfield
2006 Kayleigh Smith Emma Guo
2005 Emma Guo
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995

Girls Lightning

Year Under 18 Under 16 Under 14 Under 12 Under 10 Under 8
2017
2016
2015
2014 Joanne Mason
2013
2012
2011
2010 Emma Guo
2009 Alana Chibnall Hannah Derwent
2008 Emma Guo
2007 Emma Guo Amy Nicholson
2006 Kayleigh Smith Emma Guo Megan Setiabudi
2005 Emma Guo
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995

Australian Schools Team Champions

          Year           School         Category
2013
Curtin Primary Girls Primary
2012
Curtin Primary Girls Primary
2007

Hawker Primary
Curtin Primary
Open Primary
Girls Primary
2005
Curtin Primary Girls Primary
2004
Curtin Primary Girls Primary
2003
St Monica's Primary Girls Primary


ACTJCL Australian Representatives

IM Andrew Brown
Alana Chibnall
Ethan Derwent
WIM Emma Guo
Jamie-Lee Guo
Sherab Guo-Yuthok
Khoi Hoang
Peter Jovanovic
Marija Jovanovic
FM Junta Ikeda
Miona Ikeda
Joanne Mason
Stuart Mason
Jake McCook
WIM Laura Moylan
FM Gareth Oliver
WFM Shannon Oliver
Tamzin Oliver
Allen Setiabudi
WFM Megan Setiabudi
Kayleigh Smith
Dusan Stojic
Svetosar Stojic
Michael Wei
Yi Yuan




ACTJCL FIDE Title Holders

IM Andrew Brown
WIM Emma Guo
FM Junta Ikeda
WIM Laura Moylan
WFM Shannon Oliver
FM Gareth Oliver
WFM Megan Setiabudi
WFM Alana Chibnall
FM Michael Kethro
CM Albert Winkelman

ACTJCL Life Members

Jenni and Tony Oliver
Libby and Michael Smith

Australian Chess Federation Awards

Jenni Oliver (2006 Koshnitsky Medal - Chess Administration)