Return to Home Page

Tournament Guide available now!

Proposed ACTJCL Calendar of Events 2010

Version of 21 March 2010

[Some non-ACTJCL events included in italics for information]

 

Weekends

School Holidays

School days

 

Venue for ACTJCL tournaments/events is the School Hall, Campbell High School, except where a different venue is indicated (in bold type).

 

Date

Event

TERM 1

 

Sunday 21 February

Lightning Championship and Lightning Reserves

Friday 26 February

Schools Chess Championship: North Canberra Zone Girls Primary (incorporates Gungahlin, North Canberra, and Belconnen zones)

Friday 5 March

Schools Chess Championship: South Canberra Zone Girls Primary (at Arawang Primary – incorporates Woden/Weston, South Canberra, Tuggeranong and Murrumbidgee zones)

Sat & Sun 13-14 March

Autumn Weekender

Sunday 21 March

Girls Allegro

Wednesday 24 March

Schools Chess Championship: Girls Secondary School Championship Final (no zones) at Merici College, Wise Street, Braddon

Sunday 28 March

Development Squad (1)

Monday 29 March

Schools Chess Championship: Primary School Girls Final at Curtin Primary School, Curtin (for teams qualifying through the zone events)

Mon – Wed 12 - 14 April (1st week of School Holidays)

Chess Chicks

 

TERM 2

 

Saturday 1 May

Girls Primary and Secondary Playoff Weekend (for those teams wishing to compete for Australian Schools Teams Championship honours)

Sunday 2 May

Development Squad (2)

Monday 3 May

Schools Chess Championship: North Canberra Open Secondary Zone: Contact Libby Smith for more information.

Friday 7 May

Schools Chess Championship: Gungahlin Open Primary Zone Championship at Amaroo School, Katherine Avenue, Amaroo:

Contact Libby Smith for more information.

Sat & Sun 15 - 16 May

Women’s and Girls’ Chess Festival

Monday 17 May

Schools Chess Championship: Tuggeranong/Murrumbidgee Open Primary Zone: Contact Libby Smith for more information.

 

Friday 21 May

Schools Chess Championship: Woden/Weston Open Primary Zone: Contact Libby Smith for more information.

Sunday 23 May

Primary Allegro

Monday 24 May

Schools Chess Championship: Belconnen Open Primary Zone: Contact Libby Smith for more information.

Friday 28 May

Schools Chess Championship: South Canberra Open Secondary Zone Championship:

Contact Libby Smith for more information.

Friday 4 June

Schools Chess Championship: North Canberra Open Primary Zone – Contact Libby Smith for more information.

Sunday 6 June

Development squad (3)

Monday 7 June

Schools Chess Championship: South Canberra Open Primary Zone – Contact Libby Smith for more information.

Friday 11 June

Campbell High venue booked - available if required

Sunday 20 June

Under 12 Championship

Sunday 27 June

Fischer random (new event)

Mon - Wed 5 –7 July

Winter Chess Camp 

 

 

 

Date

Event

TERM 3

 

Sat & Sun 24 – 25 July

ANU Open

Friday 30 July

Campbell High venue booked - available if required

Sunday 1 August

Development Squad (4)

Monday 2 August

Campbell High venue booked - available if required

Friday 13 August

Schools Chess Championship: Primary Final: Contact Libby Smith for more information.

Sunday 15 August

Under 10 Championship

Monday 16 August

Schools Chess Championship: Open Secondary Final: Contact Libby Smith for more information.

Sunday 22 August

Under 8 Championship

Sunday 29 August

Development Squad (5)

Sat & Sun 4 -5 September

Schools Chess Championships: Primary and Secondary Playoff Weekend: Contact Libby Smith for more information

Sunday 19 September

Rapid and Reserves Championships

Tues – Thurs 28 – 29 - 30 September (first week of school holidays – note delayed start due to long weekend)

ACTJCL Junior Championships


 

Date

Event

TERM 4

 

Sat & Sun 30 - 31 October

Under 14 Championship

Sat & Sun 13 – 14 November

Development Squad (6) and GM/IM Weekend

Sunday 28 November

Transfer chess tournament and presentation day